Faktory ovlivňující iontové mikroklima v obytném prostoru

Faktory ovlivňující iontové mikroklima v obytném prostoru

Už se vám někdy stalo, že jste byli na horách, na pláži nebo v bouřce a najednou jste pocítili obrovskou změnu nálady? To není jen pocit úžasu. Je to způsobeno vysokou hladinou záporných iontů. Záporné neboli minusové ionty jsou molekuly vznášející se ve vzduchu nebo v atmosféře, které byly nabité elektřinou a vykazují minusový náboj. Vysoké hladiny se vyskytují v čisté přírodě s prvky vody (vodopády, jezera, řeky, jeskyně), po bouřce, v horách apod. Mají prokazatelně pozitivní vztah na naše vnímání i fyzické zdraví. Pojďme se podívat na to, co může ovlivňovat hladinu iontů v našem okolí.

Pokud chceme ve svém domově vytvořit prostory s harmonickou hladinou lehkých vzdušných iontů tzn. zvýšit hladinu záporných vzdušných iontů, měli bychom sledovat níže uvedené činitele, kteří mají vliv na jejich tvorbu.

Iontové mikroklima budov se zásadně odvíjí od typu konstrukce budovy. Tradiční cihlové domy nebo dřevěné chalupy ionizaci ovlivňují minimálně. Železobetonové konstrukce, tedy panelové domy a stavby s ocelovým skeletem a betonovým pláštěm oproti tradičním domům ionizaci výrazně omezují. Ionizaci uvnitř budov ovlivňují veškeré materiály, povrch stěn, stropu i podlahy, stejně jako vnitřní vybavení a zařízení. V moderních budovách často kvůli konstrukci a použitým materiálům zaznamenáváme vysoký úbytek iontů.

 

Materiály a konstrukce:

Použijte přírodní a nezávadné materiály, které neprodukují toxické látky.                                                                                    

Dřevo: Zařaďte do svého prostoru přírodní dřevěné prvky. Dřevo vyzařuje záporné ionty a přispívá ke zdravějšímu vnitřnímu prostředí.

Kámen: Použijte povrchy z přírodního kamene nebo dekorativní kameny. Některé druhy kamenů, jsou známé svými ionizačními vlastnostmi.

Hlína a hliněné materiály: Hliněné stěny nebo hliněné omítky pomáhají udržovat vyváženou úroveň vlhkosti a podporují tvorbu záporných iontů.

Princip Faradayovy klece se využívá k odstínění elektrického a elektromagnetického pole. Dochází k němu také při stavbě domů s použitím materiálů v kombinaci kov, ocel, beton. Uvnitř tohoto prostoru bez elektrického pole (náboj zůstává pouze na povrchu vodiče ne uvnitř objektu) se nedokáží vytvářet žádné záporné vzdušné ionty. Doporučuje se tedy (pokud je to možné) provést úpravy konstrukcí nebo zvolit takové povrchové úpravy pro vnitřní a venkovní plášť domu či bytu, aby se tento nedostatek vyrovnal.

Ionty neboli vzdušné vitamíny jsou zachycovány skrze dýchání v dýchacích orgánech člověka, kde také odevzdávají svůj náboj. Ionizaci lze pak zaznamenat v aktivitě dýchacích sliznic, tvorbě hlenu, ale také rychlosti dýchání, změnách krevního tlaku, pH krve nebo bazálního metabolismu. Více o zdravotních benefitech záporných vzdušných iontů se dozvíte v článku ZDE.

 

Syndrom nemocných budov (sick building syndrome, SBS)

Představuje špatně navržené, nedomyšlené nebo na špatných místech postavené domy, které díky svým vlastnostem negativně působí na zdraví člověka. SBS stavem trpí však lidé, nikoliv samotné budovy. Světová zdravotnická organizace WHO varuje, že tímto stavem trpí více jak 60% populace v USA i v Evropě.

 

 

 

 

 

Faktory odpovědné za syndrom nezdravých budov:

  • Zvýšená vlhkost, špatná ventilace a tím nárůst plísní
  • Chemické nečistoty
  • Biologické kontaminanty
  • Elektromagnetické záření
  • Psychologické faktory
  • Osvětlení, akustika a ergonomie

 

Zdravotní příznaky syndromu SBS

  • Bolest hlavy, závratě, nevolnost,
  • podráždění očí (slzení, pálení, svědění),
  • podráždění nosu nebo krku, suchý kašel,
  • suchá kůže a svědění,
  • potíže s koncentrací, únava,
  • citlivost na pachy,
  • chrapot hlasu, různé alergie,
  • změny osobnosti a snížení efektivity práce.

V mnohých případech se lidem, kteří si stěžují na podobné příznaky, uleví ihned po odchodu z budovy. Není ale výjimkou, že se vyskytnou přetrvávající účinky neurotoxinů. Dlouhodobé žití či pravidelný pobyt v nemocné budově může zapříčinit různé zdravotní komplikace nebo dokonce chronické nemoci.

 

Ventilace, větrání

Zajistěte správné větrání, aby nedocházelo ke stagnaci vzduchu. Čerstvý venkovní vzduch obsahuje více záporných iontů. Kdykoli je to možné, používejte přirozené větrání. Přirozená ventilace je ideální, ale pokud to není možné, zvolte systém s HEPA filtry, který udržuje čistý vzduch.

 

Zeleň, voda, krystaly a minerály

 

  • Umístěte větší kusy rostlin do interiéru, použijte ty druhy, které produkují záporné ionty.
  • Umístěte v místnostech velké geody a krystaly. Vzhledem ke svým fyzikálním vlastnostem některé druhy krystalů dokážou emitovat vysoké množství záporných vzdušných iontů.
  • Solné lampy a dekorace z himálajské soli. Himálajské solné lampy: Ty při zahřívání žárovkou uvnitř vyzařují záporné ionty. Umístěte je strategicky ve svém obytném prostoru.
  • Fontány a vodní prvky (akvária, paludária apod.) zvednou vzdušnou vlhkost a tím i hladinu negativních iontů. Pohyb vody a vzduchu na vodní hladině vytváří mínusové ionty podobně jako je tomu např. u vodopádů.

 

Osvětlení

Přirozené denní světlo je nejlepší, tudíž otevřené prostory s velkými okny jsou přímo ideální. Sundejte závěsy a pusťte dovnitř sluneční svit. Sluneční světlo prokazatelně zvyšuje množství záporných iontů záporných iontů ve vzduchu.

Provedené studie zjistily, že výskyt minusových iontů byl významně pozitivně korelován s intenzitou světla. Je důležité si uvědomit, že koncentraci atmosférických iontů může ovlivňovat celá řada faktorů, včetně atmosférického tlaku, srážek, teploty, vlhkosti a proudění vzduchu. Ačkoli tedy světlo může mít vliv, je pouze jedním z mnoha faktorů, které mohou ovlivnit hladinu vzdušných iontů.

Zdroj: link.springer.com

 

Elektromagnetické pole  

Minimalizujte vystavení elektromagnetickému záření. Umístěte elektroniku daleko od ložnic a odpočinkových prostor. Všechny přístroje vydávají elektromagnetické záření, které ionizuje vzduch nežádoucím způsobem. Rozsáhlé zapojení bez řádného uzemnění vytváří velké magnetické pole, které může způsobovat zdravotní diskomfort.

 

 

Uzemnění

Stav uzemnění nejen celé budovy, ale i jednotlivých prostor má velký vliv na celkovou hladinu iontů a zdraví člověka. Jde o propojení záporně nabité země a lidského těla.

 

 

 

 

 

Vybavení a geometrie prostor

Zvolte nábytek, který je vyroben z přírodních materiálů. Pokud je to možné, tak ideálně vyrobený na míru, dle určitých geometrických poměrů. Věnujte též pozornost jeho umístění v prostoru. Tyto poměry nevychází z metody Fueng shuei, jak by se mohlo zdát, ale převádí určité fyzikální poměry vyskytující se v opakovaných vzorcích v přírodě, které ovlivňují proudění. Existují také dekorace ze specificky upraveného přírodního betonu, který velmi výrazně produkuje vysoké množství záporných vzdušných iontů. Např. v prostorech bytů, kde není možné upravit konstrukční řešení, bývají tyto předměty velmi prospěšné (jde o různé dekorace jako vázy, mísy či podložky).

Za společnost Krystalino Jitka L.

 

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout