Co jsou to vzdušné ionty a jejich vliv na zdraví

Co jsou to vzdušné ionty a jejich vliv na zdraví

V současné době tráví lidé stále více svůj čas v uzavřených prostorách, ve svých bytech, kancelářích, posilovnách, nákupních centrech apod.  Celková imunita a psychická pohoda společnosti se snižuje navzdory veškerým technickým vymoženostem a vyspělé lékařské péči. Sypeme do sebe mraky různých zaručených suplementů, snažíme se jíst zdravě, cvičíme, a přesto to nestačí. Jako bychom zapomněli na to úplně základní, a to je skutečně slunce, voda vzduch. Tyto tři parametry stále na naprosto základní úrovni ovlivňují kvalitu našeho života. Je to něco tak obyčejného, že jsme tomu přestali věnovat jakoukoliv pozornost. Čerstvý vzduch, přirozené sluneční světlo, čistá voda jsou pro mozek a tělo prioritní potravou. Máme jí však dostatek?

Vzduch v čisté přírodě obsahuje vysoké množství záporných vzdušných iontů, které mají pozitivní vliv na funkci mozku a ovlivňují biochemii celého těla. Negativní-záporné ionty jsou ve vzduchu, který dýcháme, i v našem těle. Zabraňují oxidaci v buňkách neutralizací kladných iontů. Podporují metabolismus buněk a posilují imunitní systém. Negativní ionty chrání naše tělo před škodlivými vlivy vnějšího prostředí a jsou tak důležité pro celkové zdraví.

 

Trocha fyziky

Záporné ionty vznikají, když energie slunečního záření, pohybujícího se vzduchu nebo vody rozbije kladný iont a násilně mu odebere elektron. Když se přemístěný elektron připojí k blízkému atomu, stane se záporným iontem. Atom, kterému byl odebrán jeden z normálních obíhajících elektronů, se nazývá kladný iont. Atom, který má přidaný jeden elektron navíc, se nazývá záporný iont. V tomto kontextu jsou pojmy "záporný" a "kladný" obrácené. Ještě více matoucí je skutečnost, že záporné ionty mají pozitivní vliv na lidské zdraví, zatímco kladné ionty mají negativní vliv na biochemii člověka.

 

 

                                                                                                                                                                                                    

Benefity záporných iontů

Běžný počet záporných iontů v čerstvém venkovském vzduchu je přibližně 4 000 záporných iontů na centimetr krychlový. Nejvyšší koncentrace záporných iontů se vyskytují v horském vzduchu a u vodopádů, které mohou obsahovat až 100 000 záporných iontů na centimetr krychlový.

Mořský vzduch a přírodní lesy jsou také silně nabité zápornými ionty, a proto se jimi lidé často cítí povzbuzeni, osvěženi a nabiti energií. Elektrické bouře také regenerují pozitivně (tj. nevhodně) nabitou atmosféru tím, že do vzduchu uvolňují biliony záporných iontů.

Záporné ionty jsou prospěšné pro mozek a celkové zdraví. Zmírňují příznaky od sezónní afektivní poruchy (SAD neboli "zimní deprese"), únavy, stresu a napětí až po bolesti hlavy, astma, sennou rýmu, hypertenzi, bolesti svalů, neuralgie, arteriosklerózu a rakovinu. Záporné ionty také podporují tvorbu imunitních protilátek, které zvyšují odolnost proti nemocem.

Záporné ionty regulují produkci serotoninu v mozku, čímž podporují silné mozkové vlny, které zvyšují duševní výkonnost, bdělost, koncentraci, kreativní myšlení a schopnost řešit problémy.

                                                                         

                                                              

Biochemie

Přibližně 85 % iontů se vstřebává kůží, která je největším orgánem těla. Zbývajících 15 % je vdechováno z okolního vzduchu. Klinický výzkum ukazuje, že minusové ionty urychlují pohyb mikroskopických chloupků (řasinek), které zabraňují tomu, aby se do dýchacích cest dostaly látky znečišťující vzduch, chemické látky a kouřové zplodiny.

Záporné ionty zvyšují kapacitu plic a schopnost absorbovat kyslík, který je životně důležitý pro funkci mozku, tkání a nervových buněk. Usnadňují klíčové buněčné procesy, které zahrnují spalování (oxidaci) živin. Bez těchto iontů nemůže účinně probíhat vstřebávání živin a vylučování odpadních látek.

 

Ionizace v bytě, ve městě a v přírodě

  • vzduch v městském bytě:  50 – 100 iontů/cm3
  • klimatizované místnosti: 0 – 100 iontů/cm3
  • vzduch na ulici ve městě: 100 – 500 iontů/cm3
  • vzduch v lese nebo u moře: 1 000 – 5 000 iontů/cm3
  • vzduch na horách: 5 000 – 30 000 iontů/cm3
  • jeskynní prostory: 5 000 – 50 000 iontů/cm3
  • vzduch u vodopádu: 10 000 – 50 000 iontů/cm3
  • vzduch po bouřce: 10 000 – 50 000 iontů/cm3

 

Zdravotní výhody minusových vzdušných iontů

Minusové (prospěšné) vzdušné ionty mají pozitivní prokázaný vliv nejen na lidské zdraví, ale na všechny živé organismy v tomto prostředí. Např. růst a zdravotní stav rostlin je přímo ovlivněný iontovou dynamikou tzn. rostliny prospívají v prostorech, kde je hladina alespoň minimálně nad 100 -iontů/ cm³. Při nižší hladině přestávají růst a jsou postižené různými choroby a škůdci. Naproti tomu však růst bakterií se v prostorách se zvýšenou hladinou záporných iontů výrazně omezuje. Tomuto jevu se dnes věnují mnohé lékařské výzkumy.

V lidském těle, které je v prostředí s vysokým výskytem záporných vzdušných iontů dochází k lepšímu okysličení, což zlepšuje prokrvení tkání a lepší transport živin. Tyto záporné ionty mají vliv na buňky zejména dýchacího systému, kterým předají svůj záporný elektrický náboj. Dochází k přenosu informací uvnitř buňky mezi iontovými kanálky, které zlepšují produkci a výměnu draslíkových a sodíkových iontů v buňce. Využívá se při hojení nemocí a úrazech kůže. Má též významný vliv na funkce mozku, ovlivňuje hladinu též serotinu.

Iontová rovnováha v životním prostředí má prokazatelně příznivý vliv na naše zdraví. Studium atmosférické elektřiny, které v našich zemích zahájili akademici Běhounek a Heyrovský, dále rozvíjejí v současnosti zejména Jokl, Lajčíková, Spurný, Gruntorád a mnozí další. Dostatek negativních iontů působí na čistotu ovzduší a ovlivňuje serotoninový metabolismus. Zlepšuje tak asthmatické stavy, bronchitidy, ovlivňuje náladu, emoce, spánek, působí antidepresivně, analgeticky ( snižuje vnímání bolesti ), působí proti sklonu k bušení srdce, proti vzniku srdeční bolesti, snižuje zvýšený krevní tlak, snižuje krevní srážlivost, urychluje hojení ran a popálenin, působí bakteriostaticky až baktericidně.

Provedené testy:

Výzkumy, které se zaměřili na vliv negativních iontů na lidské zdraví a psychiku dokazují, že vyšší koncentrace negativních vzdušných iontů mohou přinášet následující přínosy:

  • Zlepšená nálada a zdraví: Provedené studie ukazují, že negativní ionty mají pozitivní vliv na náladu a snižují úzkost
  • Dochází k nárůstu imunity a snížení alergických reakcí těla
  • Zlepšená koncentrace a výkonnost: Někteří lidé zaznamenávají výrazné zlepšení koncentrace a výkonnosti v prostředí s vyšší koncentrací negativních iontů.
  • Čištění ovzduší: Negativní ionty působí také jako přirozené čističe vzduchu, pomáhající odstraňovat škodlivé částice a alergeny.

Zdroj: uveřejnění studií National Institute of Health USA (2013)

 

Kladné ionty

Vysoká koncentrace kladných iontů může naopak vyvolat nadprodukci histaminu, chemické látky, která zhoršuje alergie. Dlouhodobé působení může vést k bolestem hlavy, depresím, dýchacím potížím a poruchám chování.

Pokud trávíme dlouhou dobu v interiéru, kde se málo větrá, můžeme vdechovat pyl, spory hub, prach, chemické výpary, bakterie a infekční virové částice, které se nacházejí na kladně nabitých částicích ve vzduchu. Záporné ionty přitahují částice kladných iontů do shluků. Když se shluky stanou příliš těžkými na to, aby zůstaly ve vzduchu, klesnou na podlahu, kde se usadí jako viditelný prach. Tím se vzduch zbavuje potenciálních dráždivých látek, které mohou způsobovat různé alergické reakce, jako je senná rýma a astma.

Ve vnitřních prostorách se vysoké hladiny kladných iontů vyskytují v místech, kde pracují televizory, počítačové monitory, elektrická zařízení a zářivky. Ústřední topení a klimatizační systémy ze vzduchu odčerpávají záporné ionty a vytvářejí tak prostředí, které je přetíženo kladnými ionty. Ve špatně větraných prostorách, jako jsou třídy, domácnosti a kanceláře, může být počet záporných iontů pouhých 100 záporných iontů na centimetr krychlový.

 

Vysoké množství kladných iontů se vyskytuje také ve znečištěných oblastech, na místech s vysokou teplotou a tam, kde vane teplý a suchý vítr. Kladná ionizace se také výrazně zvyšuje před bouřkou, což může vysvětlovat, proč jsou zvířata neklidná a proč se lidé cítí rozjaření a vzrušení. Úplněk také zvyšuje počet kladných iontů, což je jeden z důvodů, proč se někteří lidé chovají agresivněji.

Dýchací poruchy, bolesti hlavy a alergie mohou zhoršovat také syntetické oděvy, koberce, čalounění, a dokonce i celulózové a silikonové povrchové úpravy nábytku, které mohou vytvářet kladný statický náboj. Přírodní vlákna a dřevo přenášejí jen málo nábojů obou typů.

                                                                                                                     

Jak lze přirozeně navýšit hladinu negativních vzdušných iontů v uzavřeném prostředí?                                                                                                                                        

  • Časté větrání                                                                                                                                  
  • Zvýšení vlhkosti vzduchu
  • Instalace konkrétních druhů pokojových rostlin
  • Snížení prašnosti
  • Odstranění povrchů z umělých materiálů (koberce, záclony, laminátové podlahy)
  • Oblékat oděvy zejména z přírodních materiálů
  • Další specifické metody a postupy za použití speciálních materiálů a drahých kamenů

                                                                     

Používat ionizátory vzduchu ano či ne?

Použití tzv. ionizátorů, což jsou přístroje, které po zapnutí do sítě generují negativní vzdušné ionty je trochu problematické. Sice je to metoda jak rychle a snadno zvednout hladinu negativních iontů a zlepšit kvalitu ovzduší, ale má to svá úskalí.

Nevýhody používání ionizátorů: 

  • Omezená účinnost: Účinnost ionizátorů může být omezena velikostí a umístěním zařízení, a také celkovým prostorovým uspořádáním místnosti.
  • Omezená kapacita: Většina domácích ionizátorů má omezenou kapacitu vytváření negativních iontů, což bývá nedostatečné pro velké prostory.
  • Odpadní produkty: Při generování iontů vznikají i další vedlejší produkty, jako jsou ozon nebo mikročástečky prachu, které se stejně jako na stěnách usazují i v plicích.
  • Odbourávání ozónu: Některé ionizátory produkují ozón, což je vysoce škodlivé pro lidské zdraví, zejména při vyšších koncentracích. A i když výrobce uvádí pouze velmi malé procento, tak tento ozón se pak ve vzduchu spojuje s okolním ozónem a koncentrace tak několikanásobně narůstá.
  • Potřeba údržby a doba použití: Ionizátory vyžadují pravidelnou údržbu, včetně čištění filtrů, navíc po jejich vypnutí hladina iontů téměř okamžitě klesá. Vzhledem k jejich způsobu působení není vhodné je používat stabilně. Zde rozhodně neplatí "čím více tím lépe"!

 

Přečtěte si i naše další odborné články na téma vzdušných iontů a jak s námi můžete vytvořit zdravý iontový domov ZDE.

 

Za společnost Krystalino Jitka L.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout